Příroda ČR a její ochrana [ Охрана природы ]
Příroda ČR a její ochrana
Přírodní poměry
Územím republiky procházejí hlavní evropská rozvodí (uzlem je Kralický Sněžník) a oddělují povodí Severního, Baltského a Černého moře. Země leží na rozhraní České vysočiny (Šumava, Český les, Krušné hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky) a Západních Karpat (Beskydy).
Zvlněná krajina českého vnitrozemí, zejména hustě osídlené České tabule, je obklopena Šumavou, Krušnými horami a pásem hor na severu. Také moravské kotliny jsou uzavřeny horami a pahorkatinami - Jeseník, Českomoravskou vrchovinou a výběžky Karpat.
Nejvyšší hora: Sněžka 1 602 m n.m.
Nejnižší bod: Hřensko 117 m n.m.
Nejdelší řeka: Vltava 433 km
Na území republiky jsou 4 národní parky: - největším je národní park a chráněná krajinná oblast Šumava - národní park Podyjí - nejstarším je Krkonošský národní park - KRNAP - nejmladší park České Švýcarsko (od 1. 1. 2000)
Definice maloplošných zvláště chráněných území
podle zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny
Národní přírodní památka - Přírodní útvar menší rozlohy, zejména geologický či geomorfologický útvar, naleziště nerostů nebo vzácných či ohrožených druhů ve fragmentech ekosystémů, s národním nebo mezinárodním ekologickým, vědeckým či estetickým významem, a to i takový, který vedle přírody formoval svou činností člověk.
Přírodní rezervace - Menší území soustředěných přírodních hodnot se zastoupením ekosystémů typických a významných pro příslušnou geografickou oblast.
Přírodní památka - Přírodní útvar menší rozlohy, zejména geologický či geomorfologický útvar, naleziště vzácných nerostů nebo ohrožených druhů ve fragmentech ekosystémů, s regionálním ekologickým, vědeckým či estetickým významem, a to i takový, který vedle přírody formoval svou činností člověk.